-
Davorin Juhart: Čarovnice lažejo…
Coven – Kongres čarovnic, Gledališče Glej, 14. april 2022 Tik pred začetkom štiridnevnega krščanskega velepraznika je skupina študentk in enega študenta v sklopu Študenteatra 7.0 v četrtek 14. aprila v Gleju uprizorila predstavo z naslovom Coven – Kongres čarovnic v koprodukciji Momenta, JSKDja ter KD Svoboda osvobaja Slovenske Konjice. Moderni eksodus spolnih zlorab s prstom kažoč na patriarhalno družbo je eno uro in štirideset minut trajajoča predstava, ki odpre vprašanje: »Še vedno!?« Gledališki labirint je podajal občutek nemara namerne monološke kakofonije spolnega nasilja, zlorab, namigovanja in prisile. Perečo in bolečo temo so posplošili, tako da pri ljudeh niso spodbujali moraliziranja, temveč so samo prikazali kruto realnost, ki se krepi v…
-
Davorin Juhart: Telefon – moderni absolut
Popolni tujci, Slovensko narodno gledališče Maribor, 15. januar 2022 V (neo-neo)apokaliptičnih časih je obisk gledališča skoraj nemogoč. SNG Maribor je po številnih odpovedih le ponovno odprl vrata s tragikomično predstavo Popolni tujci, ki je nastala po motivih istoimenskega italijanskega filma režiserja Paola Genoveseja. Tamara Damjanovič, režiserka, je leta 2019 film prenesla in realizirala v gledališko stvaritev in jo krstno postavila na oder stare dvorane v SNG Maribor. Dogajanje izrisuje odnose treh zakoncev in enega samskega prijatelja, kar zakonci določijo za njegovo karakterno lastnost, in ga poimenujejo »orhidejica«. Liki so stara družba z veliko spominov, dogodkov, skrivnosti, zapletov , tudi razpletov. V tem zaprtem in ustaljenem krogu se pojavi nov člen,…
-
Zala Reich: Gledališka karantena v karanteni
Skupaj sami, spletna premiera Slovenskega narodnega gledališča Maribor, 26. marec 2021 Ker je bivanje med epidemijo občutno spremenilo dneve vsakega posameznika na svetu, je bilo samo vprašanje časa, kdaj se bo ta tema znašla tudi na odrskih deskah. Režiser Nejc Gazvoda se je v svoji najnovejši predstavi Skupaj sami ali Jutri je v sanjah izgledal drugače lotil pereče problematike vpliva karantene na življenje družine in medosebne odnose v njej. Ti pogosto niso najbolj rožnati. Že zelo hitro je gledalcem spletne premiere (in vseh spletnih ponovitev) jasno, da je posnetek predstave prilagojen predvajanju v obliki filma, saj so prehodi med prizori predvajani v hitrem tempu. V času zaprtja gledališč že zelo…
-
Melani Potrč: Med kultiviranostjo in primitivizmom
Yasmina Reza: Bog masakra, YouTube kanal, 31. december 2020. Yasmina Reza je francoska dramaturginja in scenaristka, ki je s komedijo Bog masakra leta 2007 dvignila veliko prahu. Nekateri jo zaradi ostrine jezika in izjemnega občutka za humor primerjajo s samim Molierjem. Bodisi se s tem strinjamo ali ne, je bila komedija Bog masakra na slovenskih odrskih deskah uprizorjena velikokrat. Leta 2017 je luč uzrla na Malem odru Slovenskega narodnega gledališča Maribor, zaradi izbruha epidemije, si jo je bilo tokrat mogoče ogledati kar z domačega naslonjača. Režiserka (Ajda Valcl) je pripravila uro in pol trajajočo sodobno komedijo, v kateri gledalec pod vprašaj postavi številna načela vedenja v družbi in same vzgoje.…
-
Zala Reich: Ljubezen premaga vse?
Daniel Glattauer: Vsakih sedem valov, YouTube kanal, 5. januar 2021. Daniel Glattauer: Vsakih sedem valov je drama, ki je bila prvič uprizorjena 19. septembra 2015 v Prešernovem gledališču Kranj s koprodukcijo Mestnega gledališča Ptuj. Poldrugo uro trajajoča predstava je v času zaprtja gledališč zaradi epidemije dostopna v spletni obliki na YouTube kanalu Prešernovega gledališča Kranj. Besedilo Vsakih sedem valov je nadaljevanje Glattauerjega romana Proti severnemu vetru, ki je prav tako doživel uspešne uprizoritve že večkrat dokazano učinkovite koprodukcije Prešernovega gledališča Kranj z Mestnim gledališčem Ptuj. Režiserju Alenu Jelenu je na oder uspelo postaviti zanimivo melodramatično ljubezensko zgodbo med dopisnima prijateljema, spremljamo jo po njunih elektronskih sporočilih. Gledališčniki so na oder…
-
Melani Potrč: Ko mrtvi spet oživijo
Ernst Lubitsch: Ko sem bil mrtev, YouTube kanal, 3. december 2020 Ernst Lubitsch: Ko sem bil mrtev je drama, ki je bila prvič uprizorjena 11. marca 2010 v Mali drami Slovenskega narodnega gledališča Ljubljana. Zaradi izbruha pandemije virusa so gledališča morala zapreti vrata, kulturnemu dogajanju pa smemo biti priča samo še iz udobja naših domov. 3. decembra 2020 je SNG Drama Ljubljana za publiko na svojem YouTube kanalu predvajala posnetek te predstave. Za vse tiste, ki smo jo zamudili v letih njene slave, ko je bil Jernej Šugman, takratni nagrajenec Borštnikovega srečanja za to predstavo, še živ. Režiser in scenograf Diego de Brea je v gledališki predstavi vdahnil življenje slavnemu…
-
Hana Podjed: Sodobni prividi preteklosti
Prividi kačjega pastirja, Slovensko narodno gledališče Maribor, 24. september 2020. Že dolgo nobena knjiga ni dvignila toliko prahu kot poljudna antropološko-etnološka zbirka del Milene Miklavčič Ogenj, rit in kače niso za igrače. Ta na dostopen način prinaša vso vulgarnost in surovost slovenske podeželske patriarhalne družbe med leti 1900–1960. Osnovni vzgib avtoričinega pisanja je teza o arhetipski zaznamovanosti družbe in nezavednem prenašanju vzorcev, ki se odražajo v obliki družbene psihopatologije medosebnih odnosov. Zbirka je glede na slovenske razmere dosegla izjemno visoko stopnjo branja in kaže, da je želja javnosti po odpiranju tovrstne tematike velika, zdaj pa je pot našla tudi na odrske deske v obliki gledališke adaptacije z naslovom Prividi kačjega…
-
Zala Reich: Mogočna lepotica na bikovem prestolu
Evropa, mati mila, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, 30. september, 2020 Mariborska režiserka Tatjana Peršuh se je tokrat podala na Primorsko in s koprodukcijo Zavoda Delak na oder zelo uspešno postavila uro in pol trajajočo monodramo s podnaslovom Ljubezenska propaganda. Avtorja kolaža sta režiserka sama in dramaturg ter avtor glasbe Boštjan Narat, sestavila pa sta ga na osnovi grškega mita o Evropi in vanj odlično vpletla dela avtorjev različnih obdobij. Tako lahko na odru spremljamo razvoj Evrope na treh ravneh, ti so med seboj genialno prepleteni. Evropo dojemamo kot mitološko lepotico, ki jo ugrabi Zevs na belem biku, geografsko območje z razburljivo in krvavo zgodovino in kot gospodarsko-politično zvezo, torej…
-
Ana Ambrož: Ponovna vrnitev Dekamerona
Boccaccio: Dekameron. TV Slovenija, Ljubljana, 2020. Televizijska nanizanka Dekameron, prirejena po zgodbah Giovanna Boccaccia, se je letos vrnila na male ekrane. Nanizanka iz začetka 70. let prejšnjega stoletja je takrat osvojila občinstvo in se zapisala med klasike tovrstne produkcije slovenske televizije. Režiser Vaclav Hudeček je iz Češke prišel v Slovenijo in z najvidnejšimi igralci tistega časa posnel serijo po zgodbah italijanskega velikana Giovannia Boccaccia. Igralci, kot so Stane Sever, ki nas v vsaki epizodi popelje v zgodbo, Zlatko Šugman, ta se odlično znajde v vlogi nadangela, in ostali npr. Janez Hočevar, Bert Sotlar in Majda Grbac, so svoje vloge opravili z odliko. Igranje je pristno, ne naučeno in je predvsem…
-
Patricija Sedminek: Popolna odtujenost
V Osijeku rojena režiserka Tamara Damjanović s svojim prvim režiserskim prvencem v Sloveniji počasti mariborsko dramo in po motivih filma Popolni tujci ustvari istoimensko dramo, ki združuje nezdružljivo – brutalno iskrenost in lahkotno komičnost.