• PESNIŠTVO

    Sara Peruš: Vztrajati, negotovosti navkljub

    Katarina Gomboc Čeh: Negotovosti navkljub. JSKD, revija Mentor, Ljubljana, 2018. Pesnica in jezikoslovka Katarina Gomboc Čeh je leta 2018 izdala svojo prvo pesniško zbirko Negotovosti navkljub. Zbirka je sestavljena iz treh ciklov: Globoko v meni / je votlo poletje, Da človeško srce lahko poči / čeprav je iz mišicein Dvojino sem osvajala / kakor samouk bližine. Skozi vse tri cikle bralcem približa različne tematike: ljubezen, ženska, medsebojni odnosi, odhajanja, nasilje in obstajanje/vztrajanje. Ob pesmih je moč čutiti globoko osebno izpoved, saj avtorica v nekaterih razkriva številne tegobe iz svojega otroštva in odraslosti. Moderni slog v zbirki se kaže s prostim verzom, pesmi nimajo stalne oblike, kitice so različno dolge. Motivika…

    Komentarji so izklopljeni za Sara Peruš: Vztrajati, negotovosti navkljub
  • PESNIŠTVO

    Ana Ambrož: Od rane do rane

    Anja NOVAK − Anjuta, 2020: Rane rane. Ljubljana: Založba Sanje Anja Novak − Anjuta, igralka Slovenskega mladinskega gledališča in prejemnica vrste nagrad za gledališko in filmsko delo, je objavila že tretjo zbirko pesmi Rane rane. Zbirka je nastala v okviru projekta Ranerane.si. Bralec morda celo najprej opazi rdeče prazne strani na sredini knjige. Njihov namen je pojasnjen na koncu knjige, v kazalu. Ena izmed praznih rdečih strani, denimo, je namenjena kritiki pesniške zbirke, drugo naj bi bralec iztrgal in si napravi filter za džojnt, tretja je namenjena razmisleku. Vsaka prazna stran vodi k fizičnemu odzivu, na globlji, semantični ravni pa opozarjajo na surovost, temačnost in odprtost pesniškega sporočila v grob,…

    Komentarji so izklopljeni za Ana Ambrož: Od rane do rane
  • PESNIŠTVO

    Tajda Urh: Mraken ali bitje ponoči ali mi sami?

    Bojan SEDMAK: Mraken ali bitje ponoči. Založba Litera. Maribor, 2018. Mariborski pesnik in glasbenik, poznan tudi kot profesor slovenskega jezika in književnosti na Prvi gimnaziji Maribor, Bojan Sedmak je leta 2012 izdal pesniško zbirko Tisto in z njo pridobil pozornost širše Slovenije, ne le Maribora. Po uspešno izdanem prvencu se njegov navdih ni ustavil in dela je izdajal eno za drugim. Tako je leta 2014 objavil pesnitev Zamahi med belo, rdeče; leta 2016 pesniško zbirko Moji poljubi moji ljubi, istega leta je izdal 1001 boan in 2017še 999 boanov. Poleg pesniških zbirk izidejo tudi razna druga besedila, na primer leta 2017 Potem za zdaj že kdaj, triade subjekta S. O…

    Komentarji so izklopljeni za Tajda Urh: Mraken ali bitje ponoči ali mi sami?
  • PESNIŠTVO

    Ana Ambrož: Onidve, onadva

    Petra Kolmančič: Tretja oseba dvojine. Založba Pivec, Maribor, 2017. Pesnica Petra Kolmančič je leta 2017 izdala svojo zadnjo pesniško zbirko Tretja oseba dvojine. Zbirka je sestavljena iz petih ciklov: Nasveti za nevsakdanjo rabo, Navigacija, Prava smer, Povratna zanka in Greenporno, v katerih bralcem približa različne teme, kot so tema ženske, materinskosti, ljubezni, spominov, odnosa z nasprotnim spolom ter bivanja in obstajanja. V prvem ciklu z naslovom Nasveti za nevsakdanjo rabo pesnica razgali zrelo žensko dušo in njen pogled na ljubezenska razmerja. Skozi odlično izraženo metaforo, ironijo in humor je Petra Kolmančič precizno  prikazala vsakdanje težave v zvezi med nasprotnima spoloma. Če hočeš obdržati žensko, jo moraš gojiti, / gojiti moreš…

    Komentarji so izklopljeni za Ana Ambrož: Onidve, onadva
  • PESNIŠTVO

    Sara Škerget: Kimajoče marionete

    Tonja Jelen: Pobalinka. Litera. Maribor, 2016. Vse večje odtujenosti in sledenja ustaljenim vzorcem, ki sta glavni značilnosti današnjega človeštva, vsekakor ne najdemo pri mladi slovenski pesnici, Tonji Jelen. Njeno drugačnost in odločen upor zoper podrejenost družbenemu sistemu jasno izraža pesniški prvenec, Pobalinka. Pesniška zbirka se prične z igrivo uvodno pesmijo Pobalinka, ta postopoma oblikuje podobo pesnice v mladih letih in s tem napoveduje družbeno kritično tematiko ter lastno kljubovalnost, ki predstavljata bistvo zbirke. Takoj opazimo, da lirski subjekt ni običajno dekletce, ki nosi obleke in se igra s punčkami. Kljub izpostavljeni problematiki staranja in posledično spreminjanja, se avtorica zaveda, da se ključne stvari zagotovo niso spremenile. Še zmeraj jo odlikujeta…

    Komentarji so izklopljeni za Sara Škerget: Kimajoče marionete
  • PESNIŠTVO

    Helena Zemljič: Drug jezik, ujet v sanje

    Če smo se od Banalij že navadili proznega ritma Mozetičeve poezije, se lahko pri njegovi najnovejši zbirki Sanje v drugem jeziku sprostimo ob pesmih v prozi, ki nas v enakomernem ritmu pripeljejo do konca. Vse prej pa to tudi pomeni, da bo vsebina sproščujoča. Mozetič ponovno na široko odpira vrata v svet homoerotične ljubezni, le da so ta vrata tokrat sestavljena iz precej morastih sanj.

    Komentarji so izklopljeni za Helena Zemljič: Drug jezik, ujet v sanje
  • PESNIŠTVO

    Danijela Sekej: Polnokrvnost teme

    Že pred menoj so ugotovili, da pesniški izraz Erike Vouk »izpisuje eno in isto pesem, obenem pa čedalje bolj razširja in poglablja svojo poetiko«. In če je Erika v svojem pesniškem izrazu doslej upovedovala predvsem eros, ga tokrat z zbirko Ta dan zaokroža z njegovim nerazdružljivim parom – s tanatosom.

    Komentarji so izklopljeni za Danijela Sekej: Polnokrvnost teme
  • PESNIŠTVO

    Kaja Pšeničnik: Točka preloma ali metamorfoza lirskega subjekta

    Točka preloma je pesniški prvenec mladega ustvarjalca Toma Vebra, ki je svoj pesniški opus doslej širil po različnih literarnih revijah – med njimi naj omenim revije Mentor, Dialogi, Poetikon in Literaturo ­– in s svojo poezijo dosegel celo Kitajsko.

    Komentarji so izklopljeni za Kaja Pšeničnik: Točka preloma ali metamorfoza lirskega subjekta